Slovník pojmov

Tento slovník poskytuje užitočné definície slov použitých na stránke Hernia.sk

  • Získaná prietrž
    Prietrž spôsobená vekom alebo životnými situáciami ako sú pôrod, prírastok hmotnosti alebo iná svalová námaha.
  • Obojstranné (bilaterálne) prietrže
    Prietrže, ktoré sa vytvoria na oboch stranách brucha alebo slabín.
  • Kanyla
    Tenká rúrka, ktorá sa používa počas laparoskopickej operácie. Rúrka je vložená cez malý rez v bruchu a funguje ako kanál do vnútra brucha. Cez toto miesto chirurg zavedie laparoskop alebo iné chirurgické nástroje.
  • Vrodená prietrž
    Prietrž, ktorá je prítomná od narodenia a objavuje sa v miestach oslabenia brušnej steny. Prietrže u detí sú takmer vždy vrodené.
  • Priama slabinová (inguinálna) prietrž
    Prietrž, ktorá je výsledkom oslabenia dna slabinového (inguinálneho) kanála a skôr sa vyskytuje u mužov starších ako 40 rokov. Dno slabinového kanála sa nachádza tesne pod vnútorným slabinovým (inguinálnym) prstencom.
  • Epigastrická prietrž
    Prietrž, ktorá sa objavuje nad pupkom, hore v strednej časti brucha. Tento typ prietrže je častejší u žien.
  • Femorálna prietrž
    Femorálne prietrže sú častejšie u žien, ale môžu sa objaviť aj u mužov. Tieto prietrže vznikajú tesne pod slabinovým zhybom a obvykle sú dôsledkom tehotenstva a pôrodu. Oslabenie spodnej časti slabín umožní vaku, ktorý môže obsahovať vnútornosti, poklesnúť do femorálneho kanála, čo je miesto v blízkosti femorálnych ciev, ktoré prenášajú krv z nôh. Tieto prietrže majú väčší sklon k inkarcerácií alebo zaškrteniu ako slabinové prietrže. Preto, keď sa raz takáto prietrž diagnostikuje, skorá operácia mimoriadne odporúčaná predtým, ako dôjde ku komplikáciám.
  • Operácia plochou sieťkou
    Plochá sieťka je záplata vyrobená z plochej sieťky podobnej plastu (polypropylén). Počas operácie, chirurg urobí rez nad prietržou a prišije plochú sieťku k tkanivu okolo prietrže.
  • Slabiny
    Oblasť medzi Vašim bruchom a stehnami.
  • Slabinová prietrž
    Prietrž, ktorá sa vyskytuje v oblasti Vašich slabín, ako slabinová (inguinálna) prietrž alebo femorálna prietrž. Tieto prietrže môžu spôsobovať bolesť, ktorá vyžaruje do hornej časti stehna alebo do miešku (skróta).
  • Prietrž
    Prietrž je oslabenie alebo natrhnutie brušných svalov. Rovnako ako keď sa vnútorná duša tlačí cez poškodenú pneumatiku, vnútorná výstelka brucha sa tlačí cez oslabené miesto v brušnej stene a vytvára vak podobný malému balóniku. Slučka čreva alebo brušného tkaniva sa môže pretlačiť do vaku, čo môže spôsobiť viditeľné vydutie pod kožou. Tlak tkaniva tlačiaceho sa cez oslabené miesto môže spôsobovať výraznú bolesť a ťažkosti.
  • Hiátová prietrž
    Hiátová prietrž je trochu odlišná od ostatných typov prietrží, pretože tie sú oslabenými alebo otvorenými miestami v bránici, čo je sval oddeľujúci hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Tieto prietrže spôsobujú opakovaný návrat (reflux) kyseliny zo žalúdka do pažeráku, čo môže viesť k páleniu záhy, bolesti a narúšaniu stien pažeráka. Operácia tohto typu prietrže je obvykle komplikovanejšia a môže si vyžadovať dlhší pobyt v nemocnici.
  • Inkarcerovaná prietrž
    Inkarcerovaná prietrž alebo zablokovaná prietrž je prietrž, pri ktorej dôjde k uväzneniu tkanív. Toto sa nazýva neredukovateľná prietrž a ide o veľmi vážny stav, ktorý môže viesť k zaškrteniu čriev alebo tkanív.
  • Prietrž v jazve
    Prietrž, ktorá sa objaví na mieste predchádzajúceho chirurgického zákroku, nazývaná ako prietrž v jazve alebo brušná prietrž. Tieto prietrže sa môžu objaviť týždne, mesiace alebo aj roky po operácií a môžu mať rôzne veľkosti od malých až po veľmi veľké a komplexné. Ak si myslíte, že máte prietrž v jazve, je dôležité, aby ste navštívili Vášho lekára, pretože takáto prietrž sa môže rozšíriť a bude veľmi ťažké ju operovať.
  • Nepriama slabinová (inguinálna) prietrž
    Nepriama slabinová (inguinálna) prietrž sa vyskytuje v oblasti prirodzeného oslabenia vnútorného slabinového prstenca. Toto je najčastejší typ slabinovej prietrže predstavujúci okolo 2/3 prípadov.
  • Slabinová (inguinálna prietrž)
    Toto je najčastejší typ prietrže u dospelých. Objavujú sa v tej časti brucha nazývanej slabinový (inguinálny) kanál a sú častejšie u mužov. Semenníky muža musia, pred jeho narodením, zostúpiť cez túto oblasť. To zanecháva prirodzený defekt nazývaný vnútorný prstenec, z ktorého sa môže vytvoriť prietrž, ak sa správne neuzatvorí. Výsledkom je, že obsah brucha – ako sú črevá – môže preniknúť cez otvor, spôsobovať bolesť a/alebo vydutie. Slabinové (inguinálne) prietrže sa nachádzajú v spodnej časti brucha, tesne nad zhybom nôh, v blízkosti alebo okolí pubickej oblasti. Občas sa môžu objaviť na oboch stranách pubickej oblasti a ak sa tak stane, nazývajú sa obojstranná (bilaterálna) slabinová (inguinálna) prietrž. Kvôli miestu ich výskytu, sa slabinové (inguinálne) prietrže tiež nazývajú genitálne prietrže. Môžu spôsobovať bolesť vyžarujúcu do hornej časti stehna alebo miešku (skróta).
  • Vnútorný slabinový prstenec
    Oblasť, cez ktorú zostúpia semenníky muža, pred jeho narodením, do miešku. Oblasť je prirodzene oslabená a preto sa tu môže prietrž ľahko sformovať. Výsledkom toho je, že obsah brucha – ako sú črevá, môže preniknúť cez otvor a vytvárať bolesť a/alebo vydutie.
  • Laparoskopická beznapäťová operačná technika
    Pri laparoskopickej beznapäťovej technike operácie chirurg vloží laparoskop (tenký nástroj so svetelným zdrojom a zväčšovacou šošovkou) cez malý rez v bruchu. Laparoskop umožňuje chirurgovi vyšetriť prietrž a umiestniť sieťkovú záplatu na vnútornú stranu brušnej steny. Tento chirurgický zákrok sa nazýva posteriórna náprava prietrže. Odlišuje sa od tradičných techník operácie sieťkou (uvedené hore), kde je sieťka umiestnená pod kožu, na vonkajšiu stranu brušnej steny.
  • Sieťka
    Sieťka sa používa pri beznapäťovej a laparoskopickej operačnej technike. Je to sterilný, tkaný materiál, vyrobený zo syntetických plastov, ako je polypropylén. Nazýva sa tiež "záplata" alebo "sito", sieťka je veľmi odolná a silná, ale extrémne tenká. Je mäkká a flexibilná, aby bolo možné ju prispôsobiť pohybom tela, pozícií a veľkosti. Je umiestnená buď pod alebo ponad defekt v brušnej stene a na mieste ju drží niekoľko stehov. Sieťka plní úlohu "lešenia" pre nový rast pacientových vlastných tkanív, ktorá sa v konečnom dôsledku včlenia do sieťky v okolitej oblasti.
  • Neredukovateľná prietrž
    Prietrž, pri ktorej dôjde k uväzneniu slučky čriev a nebudete viac môcť vydutie sploštiť. Neredukovateľné prietrže sú často veľmi bolestivé a vyžadujú si urýchlenú lekársku pozornosť. Táto prietrž sa nazýva aj inkarcerovaná prietrž, pretože môže viesť k zaškrteniu čreva alebo tkanív.
  • Peritoneum
    Vnútorná vrstva v tvare vaku v brušnej dutine.
  • Operácia vložením "zátky" a "záplaty"
    Liečba slabinovej (inguinálnej) prietrže touto technikou je podobná technike s použitím plochej sieťky.
  • Chirurgická sieťka PROCEEDTM
    Viac vrstvová sieťka oddeľujúca jednotlivé tkanivá, určená pre operácie brušnej (ventrálnej) prietrže beznapäťovou a laparoskopickou beznapäťovou technikou.
  • PROLENETM 3D polypropylénová sieťka
    Sterilný, trojdimenzionálny prostriedok na operáciu malých prietrží brušnej steny.
  • PROLENETM Hernia Systém
    Sterilný, predbežne tvarovaný, trojdimenzionálny prostriedok vyrobený z priamo aplikovanej záplaty, podložky a konektora. Používa sa pri operáciách slabinových (inguinálnych) prietrží.
  • Opakujúca sa (rekurentná) prietrž
    Prietrž, ktorá sa opakuje. Redukovateľná prietrž: redukovateľná prietrž je prietrž s vydutím, ktoré sa sploští, keď si ľahnete alebo ho jemne zatlačíte. Tento typ prietrže nepredstavuje bezprostredné ohrozenie zdravia človeka, ale môže byť bolestivý a časom sa zhoršovať, ak sa nelieči.
  • Odkazovaná bolesť
    Bolesť týkajúca sa prietrže, ktorá vyžaruje do bedier, chrbta, nôh alebo aj genitálií.
  • Miešok(skrótum)
    Kožný vak, v ktorom sú semenníky.
  • Seróm
    Sterilné nahromadenie čistej tekutiny v priestore tkaniva. Môže vzniknúť v dôsledku operácie prietrže a je výsledkom zápalu tkaniva a obranného mechanizmu tela.
  • Zaškrtená prietrž
    Zaškrtená prietrž nastáva vtedy, keď je časť Vašich čriev alebo iného tkaniva tesne uväznená a dôjde k prerušeniu prítoku krvi. Zaškrtená prietrž môže vyústiť do gangrény. Táto situácia sa považuje za akútnu a vyžaduje si okamžitú operáciu na odblokovanie a nápravu prietrže.
  • Operácia beznapätia
    Technika operácie bez napätia je najčastejšou operačnou technikou a považuje sa za štandard starostlivosti podľa Americkej chirurgickej spoločnosti. Beznapäťová operačná technika používa kus sieťky na premostenie prietrže v protiklade k zošívaniu prietrže z oboch stráne dokopy stehmi. Použitie sieťky umožňuje rýchlejšie zotavenie a rýchlejší návrat k bežnému fungovaniu. Chirurgovia pravdepodobne budú odporúčať beznapäťovú operačnú techniku.
  • Napäťová operačná technika
    Napäťová operačná technika zvykla byť jedinou operačnou možnosťou dostupnou pre ľudí s prietržami. Pri tomto postupe, chirurg urobí rez v bruchu nad oblasťou prietrže, zatlačí akékoľvek vysunuté tkanivá späť do správnej pozície v brušnej dutine a potom zošije defekt tak, aby bol uzatvorený. Tento typ operácie sa nazýva napäťová operačná technika, pretože stehy (alebo sutúry) vytvárajú tlak na obe strany defektu, aby zostal uzatvorený. Bohužiaľ, toto napätie môže spôsobiť viac bolesti a ťažkostí ako ostatné operačné techniky, preto je napäťová operačná technika odporúčaná len pri deťoch a veľmi malých prietržiach.
  • Operácie s použitím trojdimenzionálnych sieťok
    Trojdimenzionálne sieťkové prostriedky spôsobili prevrat v operáciách prietrží tým, že stavali na výhodách predchádzajúcich beznapäťových operačných techník a dokonca ich zefektívnili. PROLENETM polypopylénový systém na prietrže (PROLENETM Propylene Hernia System), ULTRAPROTM Hernia Systém a ULTRAPROTM Plug sú revolučnými trojdimenzionálnymi operačnými prostriedkami.
  • Tkanivový aloimplantát
    Tkanivo získané od človeka sa občas používa namiesto syntetickej sieťky.
  • ULTRAPROTM čiastočne absorbovateľná sieťka s konštrukciou "lightweight"
    ETHICON ULTRAPROTM sieťka bola prvá čiastočne absorbovateľná sieťka dostupná v USA. Vývoj smeruje viac k ľahkým a absorbovateľným materiálom. Sieťky ULTRAPRO majú v tomto vedúcu pozíciu.
  • Pupočná (umbilikálna) prietrž
    Pupočná (umbilikálna) prietrž sa objavuje v alebo blízko pupka, ktorý je prirodzene oslabený krvnými cievami pupočnej šnúry. Pupočná prietrž sa môže vyskytnúť u novorodencov alebo bezprostredne po pôrode a môže byť vyriešená vo veku 3 alebo 4 rokov. Avšak oblasť oslabenie môže pretrvávať po celý život a môže sa objaviť u mužov, žien a detí v akomkoľvek čase. Občas sú spôsobené brušným tlakom, ktorý vzniká pri náraste hmotnosti, nadmernom kašli, tehotenstve. Brušná (ventrálna) prietrž: Prietrž, ktorá sa objavuje na mieste predchádzajúceho chirurgického zákroku a je známa aj ako brušná (ventrálna) prietrž alebo prietrž v jazve. Tieto prietrže sa môžu objaviť týždne, mesiace alebo aj roky po chirurgickom zákroku a môžu mať rôzne veľkosti, od veľmi malých až po veľmi veľké a komplexné. Ak si myslíte, že máte brušnú (ventrálnu) prietrž, je dôležité, aby ste navštívili svojho lekára, pretože sa táto prietrž môže rozšíriť a bude veľmi ťažké ju operovať.
  • Xenoimplantát
    Tkanivo získané zo zvieraťa, ktoré sa občas používa namiesto syntetickej sieťky.